Üniversitemizde Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı Toplantısı Gerçekleştirildi

13 Temmuz 2023 Perşembe

Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı Toplantısı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında üniversitemizde gerçekleştirildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve beraberindeki heyet, toplantı öncesinde Üniversitemiz Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü koordinasyonunda çay konusunda yürütülen projelerin tanıtımının yapıldığı stantları inceleyerek, proje ekiplerinden bilgi aldı.

Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Programda, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar açılış konuşması yaptı.

Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz konuşmasına, çayın tarihçesine ve önemine kısaca değinerek başladı.

Çay ihtisas üniversitesi misyonu ile birlikte, bölgemize önemli bir katma değer sağlayan çayın marka değerini artıracak çalışmalar yapmak, bahçeden bardağa kadar olan süreci yeniden ele alarak değerlendirmek ve modernizasyonu sağlamak suretiyle çay tarımının sürdürülebilirliğini ve daha uzun süre insanımıza hizmet etmesini sağlamanın üniversitemizin temel hedeflerinden biri olduğunu ifade eden Rektörümüz, üniversitemizde çay alanında yapılan çalışmalar ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Rektörümüz konuşmasını, “Yüksek Öğretim Kurulunun ‘bir birlikte çalışma projesi’ olarak nitelendirdiği projenin yürütülmesinde başta Tarım ve Orman Bakanlığı ve ÇAYKUR olmak üzere ülkemizde yer alan kamu kurum ve kuruluşlarının, akademisyenlerimizin, araştırmacılarımızın, bölgesel ve yerel kalkınma ajanslarımızın, özel sektörün ve sivil toplum kuruluşlarımızın üniversitemizle uyum içinde çalışması ve katkıları için teşekkür ediyorum.” diyerek tamamladı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ise konuşmasında, Yükseköğretim Kurulu olarak 11. Kalkınma Planı'nda yer alan "Yükseköğretimde çeşitliliğinin artırılması" hedefi doğrultusunda, yükseköğretimin tüm süreçlerinde çeşitlilik, farklılaşma ve bölgesel gelişme odaklı bir planlama anlayışını ve yaklaşımını önemsediklerini belirterek, “Yapısal değişim niteliğindeki en önemli girişimlerimizden birisi olan üniversitelerimizin misyon farklılaşması odaklı ihtisaslaşmasına yönelik çalışmalarımızı da bu kapsamda değerlendiriyor ve bu alandaki faaliyetlerimizi üniversitelerimiz ve tüm paydaşlarımızla bundan sonra da güçlendirerek devam ettirmeyi düşünüyoruz. Halihazırda başkanlığımız tarafından 22 üniversitemizin katılımıyla yürütülmekte olan Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı kapsamında üniversitelerin eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme gibi birincil faaliyetlerinin yanı sıra bulunduğu ilin ve bölgenin doğal, ekonomik, ticari, sanayi ve sosyal potansiyelinin etkin olarak kullanılması, yerel ekonomik hayatın geliştirilmesine katkı sağlanması, bölgenin ihtiyaç duyduğu insan kaynağının yetiştirilmesi amaçlanmaktadır." dedi.

Prof. Dr. Özvar konuşmasının sonunda, Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı’nın etkin ve verimli şekilde yürütülmesi ve hedeflenen bölgesel çıktılara ulaşılabilmesi için her kesimin büyük çaba harcadığına dikkat çekerek, destek verenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz günün anısına YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ile Prof. Dr. Hüseyin Karaman’a hediye takdim etti.

Programın öğleden sonraki bölümünde, Rektörlük Senato Salonu’nda “Program Genelinde Genel Değerlendirmeler Toplantısı” yapıldı.

Toplantının ardından, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar üniversitemiz senato toplantısına katıldı. 

İhtisas üniversitesi rektör ve temsilcileri ise programın ardından Ziraat Fakültemiz bünyesinde kurulan Ulusal Çay Gen Havuzu’nu inceleyerek yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Programa, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Rize Vali Vekili Ömer Faruk Duman, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, Rize Adalet Komisyonu Başkanı Yasin Temel, Rektörümüz Prof. Yusuf Yılmaz, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Naci Gündoğan ile Prof. Dr. Hüseyin Karaman, YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Osman Karamustafa, ihtisas üniversitesi rektörleri ve rektör yardımcıları, il protokolü, üniversitemiz yöneticileri, STK temsilcileri ile akademik ve idari personel katıldı.