Çay Yetiştiriciliğinde Mekanizasyon Çalışmaları Devam Ediyor

24 Ağustos 2023 Perşembe

Üniversitemiz Çay İhtisaslaşma Koordinatörlüğü bünyesinde yürütülen “Çay Yetiştiriciliği Mekanizasyon Uygulamalarında Mevcut Durumun Belirlenmesi ve Geliştirilmesine Yönelik Bir Araştırma” başlıklı proje kapsamında çeşitli ekipmanların çayda hasat, budama ve gübreleme işlemlerine yönelik performansları uygulamalı çalışmalar yapılarak değerlendirildi.

Programın ilk gününde proje ekibi tarafından Ziraat Fakültesi çay plantasyonunda farklı hasat ve budama makinelerinin performansları değerlendirildi.

Programın ikinci gününde ÇAYKUR ve Rize Ziraat Odasına ziyaret gerçekleştirildi. Ziyaretin ardından üniversitemiz Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa AKBULUT, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mehmet TOPAKCI ve Prof. Dr. Murad ÇANAKÇI, Rize Ziraat Odası Başkanı Bünyamin ARSLAN, proje ekibi ve üreticilerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte Rize’deki farklı çay bahçelerinde özel bir firma tarafından geliştirilen dron ile gübreleme uygulaması yapıldı. Çay üreticilerin kullanmakta olduğu 25-5-10 (NPK) çay gübresinin araziye dron ile direkt uygulanması, miktarının ayarlanabilmesi gibi hususlar katılımcıların da görüşleri alınarak projede kapsamında değerlendirildi. Etkinliğe katılan üreticiler özelikle işçilik, gübre miktarının ayarlanabilmesi, gübrelerin çay bitkisi üzerinde kalmayacak şekilde atılabilmesi ve engebeli alanlarda bile homojen bir uygulama sağlaması gibi avantajları sayesinde dron ile gübrelemenin tercih edilebileceğini belirtti.

Programın son gününde ÇAYMER ziyaret edilerek farklı çayların imalat süreçleri ve kalite analizleri ile ilgili bilgiler ÇAYMER Genel Müdürü Teoman KÜÇÜKMUSTAFA ve ekibi tarafından verildi. Ziyaretin ardından Ziraat Fakültesi bünyesinde çalışma kapsamında elde edilen verilere ve çay tarım makineleri parkının oluşturulmasına yönelik genel değerlendirme toplantısı yapıldı.