21 Mayıs Uluslararası Çay Günü Kutlu Olsun

21 Mayıs 2021 Cuma

Çay, dünya çapında derin bir tarihe ve kültüre sahip olan ekonomik önemi yüksek tarımsal bir üründür.

Birleşmiş Milletler, çayın sürdürülebilir üretimini, tüketimini ve ticaretini destekleme ve özellikle kişi başı tüketimin nispeten düşük olduğu çay üreten ülkelerde talebi artırmaya yönelik çalışmaları teşvik etme amacıyla 21 Mayıs'ı Uluslararası Çay Günü olarak belirlemiştir.

Uluslararası Çay Günü; çayın üretim ve tüketim faaliyetlerini teşvik etmekte, hem insanlara hem de çevreye fayda sağlama hususunda çay değer zincirinin tarladan bardağa tüm aşamalarında sürdürülebilirliği sağlayarak çayın kültürel mirasına sahip çıkmanın  önemi konusunda farkındalık oluşturmaktadır.

Koordinatörlüğümüz de, Ülkemiz için misafirperverliğin simgesi olan çayın kültürel mirasının öneminin farkındalığıyla Türk çayını dünya ile rekabet edebilir hale getirmek ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere taşımak için çayın, sektör bazlı sorunlarını ele alan AR-GE çalışmalarını ve çay sektörüne uzman ekipler ve bilinçli üreticiler kazandırma hedefiyle eğitim faaliyetlerini yürütmektedir.

Koordinatörlüğümüz olarak Çay sezonunun  verimli geçmesi temennisiyle, yaş çay üreticilerine ve çay sanayicilerine hayırlı olmasını diliyoruz.

Çay sektörü paydaşlarının, çayı ince belli bardakla veya fincanla içmeyi seven, limonludan demliye farklı kültür ve çeşitlilikte benimseyen tüm çay severlerin Uluslararası Çay Günü kutlu olsun!